Elektrische personenwagens

Inflatie en rentevoeten vertragen vraag naar personenwagens in eerste kwartaal

jato dynamics volkswagen golf
De Volkswagen Golf was met een stijging van 43 procent Europa's op één na meest geregistreerde auto in maart

Met 3.380.048 registraties steeg het aantal nieuwe auto-inschrijvingen het eerste kwartaal van dit jaar met 4,8 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Toch is er volgens Jato Dynamics, dat 28 Europese markten onderzocht, weinig reden voor optimisme. De aanhoudende inflatie en hoge rentevoeten zorgen namelijk voor een vertraging van de vraag. Die vertraging was al goed zichtbaar in maart, toen het aantal nieuwe inschrijvingen 2,7 procent lager was dan in maart vorig jaar.

Rick van de Lustgraaf - 29 april 2024

Onzekerheid over regelgeving

“Hoewel de registratiecijfers voor het eerste kwartaal van 2024 een redelijk positief beeld geven, zijn de gegevens voor maart verontrustend”, merkt Felipe Munoz, Global Analyst bij Jato Dynamics op. “De gemiddelde prijs van een nieuwe auto is nog steeds onbetaalbaar hoog en consumenten aarzelen om de overstap te maken van benzine- en dieselauto's naar elektrische modellen.”

Jato dynamics cijfers in maartMunoz: “In plaats van de overstap te omarmen, schrikken de onzekerheid over regelgeving en een gebrek aan duidelijkheid over beschikbare stimuleringsmaatregelen voor EV's in veel Europese markten potentiële kopers af. Zorgen over de levensduur van de batterijen in deze voertuigen is een andere bron van zorg bij consumenten.”

Hybrides stuwen de vraag

De daling van het consumentenvertrouwen in elektrische voertuigen heeft de vraag naar hybride elektrische voertuigen (HEV's) juist sterk doen toenemen. Zo waren er 382.700 geregistreerde eenheden tussen januari en maart van dit jaar - het hoogste aantal registraties per kwartaal voor deze categorie sinds 2021.

Het aantal HEV's steeg met 18% ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 2023. Een veel grotere stijging dan de 3,8 procent en 4,8 procent groei voor respectievelijk EV's en de totale markt voor nieuwe auto's. Munoz: “Consumenten zijn vertrouwd met hybridevoertuigen, ze zijn nu al meer dan twee decennia op de markt. Voor veel bestuurders,
zijn de HEV’s nu de beste optie: goedkoper in aanschaf dan EV's en niet afhankelijk van publieke oplaadinfrastructuur die er in veel markten gewoon niet is.”

JATO top 25 best selling brandsUit de data van JATO Dynamics voor vier van de grootste Europese markten blijkt dat de gemiddelde verkoopprijs van een HEV in februari 2024 respectievelijk 11% en 21% lager lag dan die van benzine- en dieselvoertuigen. Daarentegen waren plug-inhybrideauto's het duurst, met een gemiddelde verkoopprijs van € 74.800. “Hybrideauto's hebben het voordeel ten opzichte van EV's dat ze zelf kunnen opladen, terwijl ze gemiddeld 27% goedkoper zijn dan een elektrisch model,” stelt Munoz.

Chinese OEM's verliezen tractie

Chinese OEM's verloren marktaandeel in maart - een opvallende trend, gezien de hard gestegen Chinese invloed op de Europese automarkt in de voorbije jaren. Afgelopen maand waren er 33.000 nieuwe registraties van auto's van Chinese automerken - een stijging van slechts 0,7% ten opzichte van maart 2023. Elektrische modellen waren goed voor 36% van dit totaal.

In maart 2024 vertegenwoordigden elektrische auto's geproduceerd door Chinese merken 6,1% van het totaal aantal BEV-registraties. Volgens Munoz leidde de daling van het totale aantal inschrijvingen in maart tot minder verkopen. “De Chinese OEM's zijn niet immuun geweest voor de verslechterende situatie op de Europese markt voor nieuwe auto's.”

JATO dynamics cijfers personenwagens Tesla leidt BEV-markt ondanks fors dalende verkoop

Tesla voerde in maart met 39.000 geregistreerde eenheden de ranglijst aan voor BEV's in Europa. Dit betekende echter wel een daling van 36% ten opzichte van maart 2023, terwijl Tesla's aandeel in de BEV-markt daalde van 27,8% in maart 2023 naar 19,9% vorige maand. BMW eindigde op de tweede plaats met een stijging van het aantal registraties van 60% ten opzichte van een jaar eerder. Volvo deed het ook goed met een stijging van 70% in het aantal registraties. De sterke resultaten van BMW en Volvo compenseerden de forse dalingen bij andere bedrijven. Naast Tesla bijvoorbeeld, vonden ook forse dalingen plaats bij Volkswagen en Renault.

Volkswagen Golf keert terug

De Volkswagen Golf was Europa's op één na meest geregistreerde auto in maart. De verkoopstijging van 43 procent ten opzichte van maart vorig jaar is mede te verklaren door een reeks van updates. De Dacia Sendero - de topverkoper in Q1 2024 - de Renault Clio, Ford Puma en Toyota Yaris waren de andere succesverhalen van de maand. Wat nieuwe modellen betreft, schitterde de Volvo EX30 in maart met bijna 7.600 geregistreerde eenheden.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden