Partnercontent Fleet management

Steeds meer werknemers kiezen voor het federale mobiliteitsbudget

Verdubbeling ten opzichte van vorig jaar, met Brussel als koploper

Het aantal werknemers dat zijn bedrijfswagen inruilt voor het federale mobiliteitsbudget is in 2024 verdubbeld ten opzichte van het jaar ervoor. Dit blijkt uit een analyse van SD Worx op basis van gegevens van meer dan 37.000 werkgevers en ruim 1,1 miljoen werknemers. Hoewel de toename significant is, blijft het totale aandeel werknemers in de privésector met een mobiliteitsbudget beperkt tot 0,85%.

13 februari 2025

Percentage werknemers per regio dat kiest voor het mobiliteitsbudget

Groei in alle leeftijdscategorieën

De stijging doet zich voor bij alle leeftijdsgroepen, met de grootste groei in de categorie 30-35 jaar. In totaal koos 5,2% van de werknemers met een bedrijfswagen in 2024 voor een mobiliteitsbudget, tegenover de helft daarvan in 2023. Het mobiliteitsbudget biedt werknemers de mogelijkheid om hun mobiliteit op een duurzame manier in te vullen in plaats van een bedrijfswagen te gebruiken.

Regionale verschillen

Brussel loopt voorop in de adoptie van het mobiliteitsbudget: 13,5% van de werknemers met een bedrijfswagen kiest daar voor deze optie. In Vlaanderen ligt dit percentage op 3,7%, terwijl in Wallonië 2,5% van de werknemers met een bedrijfswagen overstapt naar het mobiliteitsbudget.

Een belangrijke factor in deze groei is de verdubbeling van het aantal werkgevers dat het mobiliteitsbudget aanbiedt. In Brussel heeft inmiddels 5% van de werkgevers het systeem geïmplementeerd, terwijl dit twee jaar geleden nog 2,6% was. In Vlaanderen en Wallonië blijft het aandeel werkgevers dat het mobiliteitsbudget aanbiedt beperkter, met respectievelijk 1,6% en 1,2%.

Adoptie van het mobiliteitsbudget per sector

Sectoren en bedrijfsomvang

De implementatiegraad van het mobiliteitsbudget verschilt sterk per sector. Werkgevers in de ICT-sector lopen voorop met een adoptiepercentage van 9%, gevolgd door de sectoren reclame en marktonderzoek (7%), hoofdkantoren en administratieve diensten (6%) en architecten en ingenieurs (4%).

Hoewel 85% van de werkgevers met een mobiliteitsbudget kmo’s zijn, blijkt uit de gegevens dat grotere organisaties een hogere kans hebben om het mobiliteitsbudget in te voeren. In bedrijven met 100 tot 250 werknemers biedt 10% van de werkgevers het mobiliteitsbudget aan, terwijl dit in bedrijven met meer dan 1.000 werknemers oploopt tot 25%.

Adoptie van het mobiliteitsbudget per bedrijfsomvang

Toekomstige ontwikkelingen

Volgens SD Worx-expert Veerle Michiels is het mobiliteitsbudget nog steeds een niche-oplossing, maar de groei zet zich gestaag door. De nieuwe regering wil de invoering ervan verder stimuleren door werkgevers te verplichten om het budget aan te bieden aan alle werknemers die recht hebben op een bedrijfswagen. Dit zou kunnen bijdragen aan een bredere acceptatie, al blijft het voor kleinere kmo’s uitdagend vanwege de administratieve complexiteit en het relatief hoge aandeel functiewagens binnen deze bedrijven.

Met verdere optimalisaties, zoals een automatische aanpassing van het mobiliteitsbudget aan wijzigingen in het bedrijfswagenbudget, kan de aantrekkelijkheid van het systeem toenemen. De komende jaren zullen uitwijzen in hoeverre deze evolutie zich doorzet en of het mobiliteitsbudget een vaste waarde wordt in het Belgische mobiliteitslandschap.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
company corner

SD WORX

BROUWERSVLIET 2, ANTWERPEN 2000
Personeel

Gerelateerde artikels

55-plussers mijden openbaar vervoer; meer werkgevers betalen mee

Naar aanleiding van International Public Transport Day meldt SD Worx dat Belgische werknemers, vooral 55-plussers, weinig vertrouwen hebben in het openbaar vervoer voor woon-werkverkeer. Slechts 27% vindt het betrouwbaar en 49% ervaart het als niet betrouwbaar of gebruiksvriendelijk; België scoort daarmee onder het Europese gemiddelde. Ook het aanbod wordt lager beoordeeld: 46% zegt voldoende opties te hebben tegenover 53% in Europa, terwijl 29% net te weinig opties ziet. Leeftijd weegt door: 59% van de 55-plussers vindt OV geen makkelijke optie, tegenover 44% bij -35-jarigen. Positief is dat de werkgeversbijdrage stijgt: 8,6% van de werknemers krijgt in 2025 een OV-tussenkomst (Brussel 32,7%), 20% van de werkgevers betaalt mee.

Eigen wagen blijft dominant voor woon‑werkverkeer

Bijna één op twee werknemers in de Belgische privésector krijgt vandaag al een werkgeverstussenkomst voor woon‑werkverkeer met de eigen wagen. Dat blijkt uit een analyse van SD Worx op basis van reële loondata.

55-plussers mijden openbaar vervoer

Belgische 55-plussers vertrouwen openbaar vervoer het minst voor woon-werkverkeer. Tegelijk stijgt de financiële tussenkomst van werkgevers, met duidelijke regionale verschillen en een groeiend aandeel sinds 2020.

België in Europese top vijf voor telewerk

België behoort tot de Europese kopgroep voor telewerk. Tegelijk groeit de spanning tussen werkgevers die meer aanwezigheid vragen en werknemers die net vaker thuis willen werken.

Zelf nieuws te delen?

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden